Suplementy na wagę złota

Branża fitness jest jednym z najlepiej rozwijających się obecnie rynków. Duże firmy wykorzystując bum na bycie fit serwują nam szerokiej maści wspomagacze które "prawie" same ćwiczą. Dzisiaj o suplach i chciwości korporacji nastawionych na niewiedzę klientów.
Odwiedzając stronę dowolnego sklepu z suplementami diety dla sportowców idzie dostać zawrotu głowy od rodzajów supli. Można odnieść wrażenie że nie ma czynności w naszym dniu, której nie dało by się jakoś wesprzeć magicznymi tabletkami/proszkiem/soczkiem. Zerknijmy na spis kategorii pierwszego lepszego sklepu:

Kategorie sklepu KFD

Jak widać na załączonym obrazku, to o czym pisałem, spis kategorii zwala z nóg, a to nie wszystko wchodząc do jednej z kategorii rozwija się kolejna lista, tym razem pod-kategorii. Bo przecież musimy mieć wybór! Na nasze szczęście większość sklepów wychodzi nam na przeciw i za darmo doradzą nam co mamy od nich kupić! Tylko ile powinniśmy wydać na te suple ? ...hm JAK NAWIĘCEJ ! Bo przecież będziemy trenować, to na pewno jakaś przedtreningówka, bo coś nas musi nakręcić na trening, zaraz po, to najlepiej jakieś białeczko w asyście węglowodanów abyśmy ładnie rośli, a może Gainer? Bo napisali że idzie nieźle w łapę. No i do tego po treningówka na lepszą regenerację, a może BCAA ? I tak powoli zmierzamy do granicy >300 zł za pierwsze zakupy. No ale bycie fit wymaga nakładu, prawda ? Przecież inwestujemy w siebie. Otóż nie ! Inwestujemy co najwyżej w kieszeń producentów odżywek. 

Suplementy z definicji mają uzupełniać braki w diecie sportowca. Teraz zagadka, skąd biorą się braki ? ...A no tak, z źle zbilansowanej diety. Tylko że, po pierwsze, tą dietę jeszcze trzeba mięć, po drugie, trzeba ją stosować. Jeżeli nie liczysz makro, to skąd masz niby wiedzieć kiedy brać suple i czy w ogóle uzupełniać jakiekolwiek braki. W moim przypadku większa cześć z suplementów z powyższej listy, nie daje żadnych efektów. Większość bazuje moim zdaniem na efekcie placebo. Przed zakupem jakiegokolwiek suplementu najlepiej poczytać troszkę o nim, a zwłaszcza opinie ludzi którzy go stosowali.

Powiem tak, sam nie jestem święty, nakupowałem również pełno tego syfu i jedyne co odczułem to szczuplejszy portfel. Sprawa jest prosta, jeżeli istniały by jakieś magiczne tabletki na odchudzani, to na pewno byśmy o nich słyszeli i nie było by problemu otyłości na świecie ! To samo tyczy się przyrostu masy, co drugi byłby Arni'm, ale nie jest ! Jedynym środkiem który pozwoli nam na szybkie rezultaty, są substancje zabronione, ale to nie o nich dzisiaj rozmawiamy.

To nie jest tak, że wszystkie suplementy są be i nie nadają się do niczego. Są również suplementy o sprawdzonym i udowodnionym działaniu. Z obserwacji na własnym organizmie, jako takie produkty wymieniłbym: białko, kreatyne i witaminy. Tylko teraz kolejna zagwozdka, białka dzielą się na WPC/WPI/WPH, witamin jak i rodzajów kreatyny mamy bardzo dużo odmian. Zatem co wybrać ?

Białka WPC/WPI/WPH

Różnice między powyższymi moim zdaniem są 2, według "sklepów" 3. 

1. Różnią się procentową ilością białka na 100g 
2. WPC ma zastosowanie przy budowie masy, natomiast WPI/WPH podczas redukcji - to opinia sklepów
3. CENA ! Im większy procent białka tym cena wyższa - i to jest najważniejsze

Zarówno punkt 1 jak i 2, są tak naprawdę nie istotne ! Przecież ten suplement służy do uzupełnienia białka w diecie, więc co za różnica którym my uzupełnimy skoro i tak przeliczymy sobie w/g suchego białka ? Punkt 3 CENA tym powinniśmy się sugerować, białko powinno być tanie. Obecnie cena najtańszych plasuje w granicach 36-50zł <-- i tyle powinniśmy wydać na białko, inaczej po prostu dajemy się golić.

Kreatyna i najbardziej znany: monohydrant i jabłczan


Efekty obydwóch rodzajów kreatyny są podobne. Zatem po co dopłacać do droższego ? Do tego dochodzi kwestia proszku bądź tabletek. Tabletki jako że są łatwiejsze do zażywania są droższe! Ceny monohydrantu w proszku zaczynają się już od ~25 złotych, natomiast chcąc zażywać tableki musimy przygotować się na wydatek rzędu ~50-60 zł. Wynik generalnie będzie ten sam dla naszego organizmu, ale różny dla naszego budżetu.


Witaminy


Jedynym słusznym zestawem witamin jest, kompleks witamin uzupełniony o osobno dawkowane Omega 3. Czym kierować się przy zakupie witamin ? Składem witamin względem ceny, liczy się to zarówno do kompleksu witamin jak i kwasów Omega 3. Ceny kompleksu witamin jak i omega 3 zaczynają się już od ~25 zł za opakowanie.


W gratisie na koniec tego zestawienia podam coś od siebie, sprawdzone na mnie jak i znajomych

Kofeina - jako przedtreningówka


Zamiast inwestować sporo pieniędzy w przedtreningówki, polecam czystą kofeinę czy to w tabletkach czy w proszku. Ja używam w tabletkach ponieważ cena tabletek w przeciwieństwie do kreatyny,  jest taka sama jak proszku. Tak jak w Witaminach tutaj również zwracamy uwagę na ilość kofeiny w tabletce uwzględniając cenę. Najtańsza kofeina to wydatek rzędu ~ 14 zł. Co jest kwotą śmieszną w porównaniu do przedtrenigówek które potrafią kosztować 100% więcej.


Podsumowanie


Podsumujmy w całości ile powinien zatem kosztować zestaw startowy początkującego sportowca:

Białko 36 zł
Kreatyna 25 zł
Kompleks witamin 25 zł
Omega 3 25 zł
Kofeina 14zł

Całość daje nam sumę 125 zł

I to nie jest tak że wyżej wymienione suplementy starczą nam tylko na miesiąc, jedyne co nam się skończy to kompleks witamin, omega powinna starczyć na ~kwartał. Natomiast pozostałe suple to inwestycja na dłuższą zabawę. Wszystko zależy od dawkowania które jest jak już wcześniej wspomniałem uwarunkowane brakami w diecie. Ja na przykład takie WPC mam spokojnie na 2/3 miesiące, bo najzwyczajniej w ciągu normalnego dnia nie mam potrzeby dorzucania WPC, ponieważ dostarczam odpowiednie ilości białka z jedzenia, a koncentrat traktuje jako dodatek do niektórych dań, ale w przypadku draki mogę zażyć zamiast mięsiwa. 


Kupując, kupuj rozważnie ... 


Pozdrawiam,
Michał

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.